Do galérie Predvianočné korčuľovanie boli pridané fotografie.
A Nemzeti Művelődési Intézet először szervezte meg az Anyanyelvi játékok - Játékos anyanyelv elnevezésű vetélkedőt. A verseny célja a magyar nyelv népszerűsítése és az anyanyelvápolás. A szlovákiai forduló 2014. december 9 - én iskolánkon volt. Iskolánkat két csapat képviselte a versenyen, egy az alapiskolások, egy pedig a középiskolások kategóriájában. Mindkét csapatunk a 2. helyen végzett. Gratulálunk.
Výsledky:
1. kategória: 1. Alžbeta Pupalová, 2. Adam Ondrejčák (počet účastníkov: 2)
2. kategória: 1. Marcel Petrus, 2. Bari Ladislav, 3. Cselényiová Kristína (počet účastníkov: 8)
Život krehký ako motýlie krídla...
AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého občana našej krajiny, obce. Ôsmy ročník celoslovenskej kampane Červené stužky, prebiehajúci od 1. septembra a vrcholiaci 1. decembra 2014 – na Svetový deň boja proti AIDS, sme si pripomenuli aj na našom gymnáziu.
Upozorniť na problematiku sme sa pokúsili nástenkami umiestnenými v priestoroch školy, besedami, propagačnými filmami a červenými stužkami, ktoré študenti pripli nielen svojim spolužiakom, ale aj žiakom deviateho ročníka Základnej školy Ferenca Kazinczyho a Základnej školy Pavla Jozefa Šafárika v Tornali. Tradične pre mladších spolužiakov pripravili tematické prezentácie, mohli sa zapojiť do besedy, zanechať odtlačok svojej dlane alebo prsta pri tvorbe motýľa, nakoľko tento ročník sa v gymnáziu niesol v intenciách myšlienky „Život krehký ako motýlie krídla.“ Z tohto dôvodu sme sa zamerali na zdôraznenie prevencie a žiakov všetkých našich tried zapojili do „Živej stužky“ tvorenej výtvarne stvárnenými pestrými motýľmi. Dnes už tieto zdobia steny pozdĺž schodiska a pripomínajú všetkým domácim i návštevníkom posolstvo kampane roku 2014.
Červená stužka symbolizuje solidaritu v boji proti chorobe AIDS. Stužku navrhli členovia dobročinnej organizácie Visual AIDS v New Yorku v roku 1991 ako spomienku na tých, ktorí už tejto chorobe podľahli. Červená farba bola vybraná ako symbol krvi a života. Aj naši študenti a žiaci základných škôl nášho mesta ju hrdo nosili na prsiach 1. decembra, veríme však, že zodpovedný prístup k životu budú mať na zreteli navždy !
V dobe informatizácie, nikdy nekončiacich zmien školského vzdelávacieho programu, aj na školách dochádza k reforme vyučovacieho procesu. Dokázali to i žiaci Gymnázia v Tornali, ktorí si dňa 19. novembra formou netradičnej hodiny literatúry pripomenuli 100. výročie narodenia básnika Paľa Olivu, predstaviteľa Katolíckej moderny. Študenti prevzali iniciatívu už týždeň pred akciou a okrem prípravy prezentácií sa chopili možnosti vytvárať interaktívne cvičenia, pracovať s dostupnými multimédiami, ktoré im škola ponúka. Cieľom bolo zistiť, do akej miery je možné obohatiť vyučovaciu jednotku o prostriedky IKT a zatraktívniť tak študentom slovesné umenie. Učinili sme tak prostredníctvom senzitívneho básnika a jeho tvorby, ktorú sme počas netradičnej hodiny interpretovali kolektívne i individuálne za pomoci interaktívnych cvičení. Priblížili sme tak i žiakom z nižších ročníkov život a tvorbu Pavla Ušáka, maturanti sa tak stali nielen percipientmi ale najmä aktérmi celého projektu. V rámci kompenzácie neosobného kontaktu s technikou sa bohato recitovalo za zvukov video prezentácií a zaznela aj hudba – školská kapela predstavila Olivovu zhudobnenú báseň Z nových ciest... Analýzu umeleckého textu vystriedala úspešná tvorba básničiek za pomoci cinquainu, a tak opäť prevzala v intenciách zážitkového vyučovania svoje žezlo fantázia, emócie a tvorivosť našich žiakov.
PaedDr. Marcela Bundová
Do galérie Imatrikulácia - Az elsősök avatása boli pridané fotografie.
... sa opäť vybrali na literárnu exkurziu študenti nášho tornaľského gymnázia. Novembrové počasie nám bolo naklonené, po hustej raňajšej hmle nás Rimavskou kotlinou sprevádzalo slnko, zvedavosť a dobrá nálada. Ako prvý medzník nám otvoril svoje brány Vyšný Skálnik, rodisko štúrovského básnika Jána Bottu. Po prvých fotografiách pri jeho soche sme si pozorne prezreli pamätnú izbu autora Smrti Jánošíkovej, v ktorej sme sa stretli i s ďalšími dejateľmi revolučných rokov 19. storočia. Naše putovanie pokračovalo cez dedinku Rimavská Baňa, kde vzdelanie získaval profesor bratislavského evanjelického lýcea, Juraj Palkovič. Prechodom cez Rimavské Brezovo sme nemohli nespomenúť tragickú smrť Ľudovíta Kubániho, známeho prozaika matičného obdobia, v miestnom hostinci. S mestom Hnúšťa sa neodmysliteľne spája meno národovca a zberateľa ľudovej slovesnosti Janka Francisci-Rimavského, ktorý sa tu narodil. Blížiac sa k Tisovcu spomenuli sme si na prozaičku realizmu Teréziu Vansovú a jej ťažký životný údel, v blízkosti Hačavy sme vzdali úctu slepému kolportérovi vzdelania tohto regiónu - Matejovi Hrebendovi.
Tisovec patril histórii a odkazu DAV-istu Vladimíra Clementisa. Zaujímavé informácie o jeho živote, väznení i poprave obohatili vedomosti študentov získané na hodinách dejepisu. Do sveta lyriky sme sa ponorili príchodom do Lukovíšť, rodnej dedinky Dr. Ing. Jána Bottu, známeho pod pseudonymom Ivan Krasko. Básnika, majstra symbolizmu, sme si uctili na mieste jeho posledného odpočinku pamätným venčekom, navštívili sme aj hrob Kraskovho zaťa, vynikajúceho prozaika Ladislava Mňačka. Pred návštevou básnikovej pamätnej izby sme sa zastavili pred jeho rodným domom a po bohatej prehliadke dali zbohom vzácnej dedinke ukrytej medzi kopcami Slovenského Rudohoria.
Favoritom exkurzie – ako sme vypátrali po návrate – sa stali Drienčany. Naša posledná zastávka bola venovaná prehliadke evanjelickej fary slúžiacej ako Múzeum slovenskej rozprávky. Poďakovanie patrí Pavlovi Emanuelovi Dobšinskému i pánu farárovi Gabčanovi, ktorý nás dôkladne svetom slovenskej rozprávky previedol a poodhaľoval rôzne tajomné zákutia života nášho najväčšieho slovenského rozprávkara. A nielen to. Odprevadil nás k unikátnym slnečným hodinám a objavili sme aj labyrint a kostol s renesančnou zvonicou.
Nečudo, že drienčanský magický svet učaroval Dobšinskému a jeho tvorivému peru. Aj nám, pedagógom a žiakom, sa tento raj opúšťalo ťažko...no s nádejou, že naše kroky v blízkej budúcnosti povedú hoci aj Náučným chodníkom Drienčanský kras vinúcim sa nádhernou prírodou. Ale to už bude iný príbeh...teda iná exkurzia!
PaedDr. Marcela Bundová
Do galérie Beseda s MUDr. P.Strečkom o alkoholizme boli pridané fotografie.
Do galérie Deň zdravej výživy - Az egészséges táplálkozás napja boli pridané fotografie.
BÉCS - POZSONY
Október 16-án hajnali 3.00 órakor a tornaljai gimnázium egy lelkes csapata kirándulni indult . A korai időpont ellenére a fáradtság jelei nem is mutatkoztak rajtunk. Vidáman végigcsevegtük az utat, persze néha aludtunk is egy kicsit, így észre se vettük és már meg is érkeztünk Pozsonyba.
Legelső megállónk a Bécs melletti Kittsee-be vezetett, ahol egy csokigyárat látogattunk meg, ahol megfigyelhettük a csoki készítését, majd megkóstolhattuk a frissen készült csokikat. Következő megállónk Bécsen keresztül a Schönbrunni kastély volt. Itt csodás sétát tehettünk a kastély kertjében és betekintést nyerhettünk a kastély belsejébe is. Itt audio-tárlatvezetéssel magyar nyelven, saját tempónkban járhattuk be a csodás helyiségeket. A délután folyamán két múzeumot néztünk meg, egyik a Természettudományi a másik pedig a Művészettörténeti Múzeum volt. A látvány mind a két helyen lenyűgöző volt. A tárlatok, az épületek kívülről és belülről is gyönyörűek voltak.
Ez után következett a szállás elfoglalása, amit már nagyon vártunk, mert elfáradtunk ettől a sok látnivalótól. Kicsit megpihentünk és jól laktunk az otthonról hozott finomságokkal, majd elindultunk az idegenvezetőnkkel együtt, hogy megnézzük a várost esti fényben is. Az esti séta végén rendesen elfáradtunk, de a látvány megérte.
Másnap reggel kiadós reggelivel kezdtük a napot, majd ellátogattunk Hofburgba. Itt a kincstár csodás csillogó kincseit, koronázási ékszereit csodálhattunk meg. Ez után következett az út Pozsonyba, ahol megebédeltünk és egy újabb kiállítást néztünk meg, Tutanchamon kincseit és sírkamráját. A tárlatvezetés interaktív volt, ámulva néztük ennek a kornak a gazdagságát és a feltárásukkal járó nehézségeket.
A haza vezető út szintén gyorsan elszaladt, már alig vártuk, hogy otthon is elmesélhessük, mit láttunk és megmutassuk a rengeteg fényképet, amit készítettünk. A tanulmányi kirándulásunk nagyon jól sikerült, ezért köszönjük a szervezőknek: Imrecze Gabriella és Sipkai Tímea tanárnőknek.
Sipkai Eszter – Terció
Do galérie Viedeň - Bratislava, Bécs - Pozsony boli pridané fotografie.
Dňa 29. októbra oslávime HALLOWEEN
Súťažiť sa bude v týchto kategóriách:
Október 29-én megünnepeljük a HALLOWEEN-t
Versenyezni lehet ezekben a kategóriákban:
Do galérie Tanulmányi kirándulás - KASSA boli pridané fotografie.
EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV – 26. september 2014
Dňa 26. septembra 2014 sme oslávili Deň európskych jazykov. Naši študenti pripravili nástenky v triedach a vo vestibule, riešili hádanky a krížovky, na interaktívnej tabuli riešili rôzne hry so slovíčkami a na internete kvíz o jazykoch v angličtine a nemčine. Sledovali tiež krátke filmy v týchto jazykoch.
Cieľom tohto dňa je podnietiť 800 miliónov Európanov zo 47 členských štátov Rady Európy, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov.
EURÓPAI NYELVEK NAPJA –
2014. szeptember 26.
2014. szeptember 26-án iskolánkon megünnepeltük az Európai Nyelvek Napját. Diákjaink az osztályok és a folyosók falaira faliújságokat készítettek, keresztrejtvényeket fejtettek, az interaktív táblán különböző nyelvi játékokat oldottak angol és német nyelven.
Az Európa-szerte megrendezett programok célja, hogy felhívják a figyelmet a nyelvtanulás fontosságára, a nemzetek közötti kapcsolatok és együttműködések fejlesztésére és a kulturális különbségek megőrzésére.
Silvia Jandová, Lukács Veronika